Laseroterapia
Laseroterapia je liečebná metóda, ktorá využíva svetelné žiarenie s rôznou vlnovou dĺžkou. Tento efekt sa premietne vo forme zníženia bolestivosti a opuchu postihnutých tkanív, zvýšenia protizápalových a antimikrobiálnych účinkov. Terapeutický laser pôsobí napostihnutú oblasť a svetelný tok zabezpečí zvýšenie bunkovej energie čímzároveň podporuje tkanivovú regeneráciu. Bunky v liečenom tkanive môžu takto lepšie prijímať živiny a zároveň efektívnejšie eliminovať odpadové látky. Výsledkom je výrazné zrýchlenie množenia sa buniek v postihnutej oblasti a tým zrýchlenie procesu hojenia.
Použitie svetelného žiarenia na liečenú oblasť má niekoľko veľmi zaujímavých účinkov
- Účinkom laseru sa zrýchli cirkulácia krvi v tkanive a aktivácia lymfatického systému. To má za následok zníženie opuchu spôsobeného úrazom alebo zápalovým procesom.
- Zlepšenie cievnej aktivity zvyšuje tvorbu nových kapilár v poškodenom tkanive, tento stav urýchľuje hojenie a regeneráciu rán.
- Účinkom na nervové receptory sa zvyšuje prah vnímania bolesti a zároveň znižuje citlivosť prenosu signálu bolesti do mozgu.
Použitie laseroterapie:
- liečba pooperačných rán (napr. svaly, väzy, kĺby)
- regenerácia zlomenín po operačných zákrokoch
- liečba opuchov a rán mäkkých tkanív (rany na koži v podkoží a svalovej vrstve)
- regenerácia a liečba infikovaných rán mäkkých tkanív
- liečba chronických bolestí pohybového aparátu