Sterilizácia a kastrácia  - Mýty a fakty

Sterilizácia kastrácia "Mýty a fakty"


Po sterilizácii/kastrácii sa moje zvieratko stane lenivé a obézne.


Presne ako my ľudia. U zvierat dochádza k nadváhe, keď prijímajú veľa potravy a/alebo majú nedostatok pohybu. Vhodná strava a dostatok aktivity udrží vaše zvieratko v lepšej fyzickej a zdravotnej kondícii.



Brániť zvieratám mať mladé je proti prírode.

Už pred tisíckami rokmi sme zasiahli do prírody domestikáciou psov a mačiek, čím sme z nich urobili spoločníkov. Teraz máme za nich zodpovednosť a mali by sme ich chrániť. To znamená zabezpečiť im čerstvú vodu, jedlo, domov, lásku, ale taktiež dať ich sterilizovať/kastrovať a zabrániť tak ich zbytočnému a škodlivému premnoženiu.

Môj pes/mačka by mal mať aspoň jeden krát mladé!

Kedysi sa odporúčalo, aby suka/mačka mala aspoň jeden vrh. Nie sú však žiadne vierohodné podklady pre takéto tvrdenie, skôr naopak. Sterilizácia/kastrácia pred dosiahnutím pohlavnej dospelosti eliminuje percento infekčných a nádorových ochorení, a taktiež predchádza nechceným nakrytiam.

Ale moje zviera je čistokrvné!

Taktiež približne každé štvrté prinesené do útulku je čistokrvné...Chcem, aby ma môj psík chránil a mačička lovila hlodavce.
Sterilizácia/kastrácia nemajú vplyv na prirodzený inštinkt psov chrániť svoju svorku (rodinu) a lovecký inštinkt mačiek. Ich "osobnosť" je výraznejšie podložená genetikou a prostredím, v ktorom žijú, než pohlavnými hormónmi.

Sterilizácia/kastrácia sú finančne náročné

Cena zákroku závisí od pohlavia, veľkosti a veku zvieraťa. Ide o jednorazovú investíciu. Peniažky súvisiace s vrhom šteniat/mačiat ďaleko prevyšujú cenu operácie. Ide aj o možné komplikácie u suky počas gravidity (cca 2 mesiace), pôrodu a laktácie (6-8 týždňom). V tomto období sa tiež zvyšuje nárok na kvalitu krmiva a jeho množstvo výrazne stúpne od času, keď šteniatka začínajú prijímať už aj pevnú stravu (od 4 týždňa veku). Výdavky za odčervenie (od 2 týž. veku každé 2 týždne do 3 mesiacov), vakcinácie (prvá medzi 6. - 8. týž.), prípadne za vonkajšie antiparazitiká, potravinové doplnky a pod., a možné zdravotné komplikácie šteniatok/mačiatok (napr. prechladnutie v dôsledku nedostatočnej termoregulácie).

Veľa a to nie len, starších feniek má zdravotné problémy súvisiace s reprodukčným aparátom - pseudogravidita, pyometra a pod... Sú to všetko ochorenia, ktorých liečba je finančne náročná...

Nemusíme kastrovať samce, pretože ony nie sú tie, ktoré vrhnú mladé


Pes je schopný za jeden mesiac nakryť až 15 súk, z čoho môže byť až 90 šteniatok.
Počas 7 rokov jedna mačka a jej potomstvo môžu teoreticky "vyprodukovať" 420 tisíc mačiek; počas šiestich rokov jedna suka so svojím potomstvom zase 67 tisíc psov.
Charitatívne združenia v Spojených Štátov odhadujú, že do útulkov sa každý rok dostane 8 - 10 miliónov psov a mačiek, z toho 4 - 5 miliónov zvierat je eutanazovaných.



Niektorí ľudia nechcú dať kastrovať svoje zviera, aby ich deti mohli byť svedkami "zázraku vzniku života". Toto je však len jeden uhol pohľadu.
Učiť deti súcitu k živému stvoreniu bez domova a zodpovednosti vyplývajúcej z vlastníctva zvieratka po celý jeho život je rovnako dôležité. Práve toto sú lekcie, z ktorých budú ťažiť vaše deti doživotne.

Veterinárna klinika Zverland Piešťany