Fany, alebo iný pohľad na sterilizáciu / kastráciu

FANY alebo iný pohľad na sterilizáciu / kastráciu.
Veľká väčšina našich klientov má povedomie o nepriaznivých následkoch hormonálnej nerovnováhy u nekastrovaných zvierat ako napr: nepravidelná ruja, pseudogravidita, hnisavý zápal maternice, nádory na mliečnej žľaze, nádory semenníkov, nádorové zmeny na prostate. Toto sú najčastejšie problémy, s ktorými sa v praxi stretávame dennodenne. Sú tu však aj ochorenia, ktoré sú závažné, ich následkom môže byť strata zvieratka. Bývajú však často nezdiagnostikované. Jedno z týchto ochorení, nám pripomenula práve Fany.

Táto 10-ročná fenka prišla na naše pracovisko z dôvodu nezlepšenia stavu po cca 14-dňovej terapii na inom pracovisku. Problémom bolo nechutenstvo, zvracanie a bolestivé stavy. Pri vyšetrení bola bledá, dehydratovaná a zrýchlene dýchala. Na základe sonografie sme zistili zápalové zmeny na maternici, cysty na vaječníkoch a nefyziologický tvar sleziny. Vyšetrenie krvi potvrdilo silný zápal v organizme a anémiu - znížený obsah červených krviniek a hemoglobínu.

Po stabilizácii klinického stavu Fany podstúpila chirurgický zákrok - ovariohysterektómiu, počas ktorého sme odstránili maternicu aj cystické vaječníky a zároveň uskutočnili probatórnu laparotómiu.Z dôvodu silnej anémii sme vyšetrili krv na prítomnosť krvných parazitov. Tie sa našťastie nepotvrdili. V krvnom nátere sa však ukázalo, že kostná dreň nie je schopná produkovať dostatočné množstvo nových červených krviniek. Fany totiž trpela tzv. estrogén indukovanou aplastickou anémiou, pri ktorej hormóny potlačia funkciu kostnej drene. Toto ochorenie sa vyskytuje nielen u samíc, ale aj u samcov, u ktorých sú príčinou nádory pohlavných orgánov. Keďže pri tomto ochorení, aj po odstránení príčiny, k zvýšeniu tvorby krviniek nepomáha podávanie podporných prípravkov (vitamíny skupiny B, železo), pristúpili sme k jedinej možnej terapii - transfúzii krvi.Približne 4 dni po transfúzii sa Fanyin stav začal pomaličky zlepšovať a trvalo niekoľko ďalších dní, kým antibiotiká stiahli silný zápal v tele a Fany začala znovu s chuťou prijímať potravu. Po uplynutí niekoľkých týždňov od zákroku sa Fany úplne stabilizovala, liečba bola ukončená a celý tím kliniky jej po týchto útrapách želá do ďalšieho života veľa zdravia.

Veterinárna klinika Zverland Piešťany