Kardiologické vyšetrenie

Kto by mal absolvovať kardiologické vyšetrenie?

Ak váš štvornohý priateľ trpí srdcovými problémami (Tu sa dočítate viac o príznakoch srdcových problémov), alebo chcete preventívne absolvovať kardiologické vyšetrenie najčastejšie z dôvodu plemennej predispozície.


Ako prebieha kardiologické vyšetrenie psíka na našej klinike?

Kardiologické vyšetrenie Vášho psíka je bezbolestné vyšetrenie, ale môže byť pre niektorých pacientov aj mierne stresujúce. Podľa povahy psíka sa dohodneme s majiteľom či je dobré, aby bol pri vyšetrení, alebo nie. Spoločne urobíme všetko pre to, aby sa váš psík cítil na našej klinike bezpečne a pokojne. Kardiologické vyšetrenie je bezbolestné a vo väčšine prípadov nevyžaduje sedáciu.

Anamnéza a klinické vyšetrenie

Veterinárny lekár – špecialista kardiológ s vami najskôr prejde anamnézu vášho psíka – bude sa zaujímať o akékoľvek predchádzajúce zdravotné problémy, symptómy ktoré by mohli poukazovať na prítomnosť srdcového ochorenia. Zároveň či psík užíva, alebo užíval lieky a ak áno aké.

Pokiaľ sa Váš psík už lieči je dobré si doniesť dokumentáciu od svojho veterinárneho lekára (nie je však podmienkou). V prípade že Vás veterinárny lekár referoval na naše pracovisko, je dobré doniesť správu, aké vyšetrenia lekár vyžaduje. Následne náš lekár špecialista vykoná celkové klinické vyšetrenie pacienta, ktorého súčasťou je aj meranie krvného tlaku.

Röntgenologické vyšetrenie hrudníka (RTG)

Je vo väčšine prípadov nevyhnutnou súčasťou diagnostiky kardiologických pacientov. Najmä z dôvodu posúdenia veľkosti srdca a ciev v hrudníku, stavu pľúcneho parenchýmu resp. priľahlých anatomických štruktúr.

Elektrokardiogram (EKG)

Ak veterinárny lekár považuje za potrebné, môže nasledovať elektrokardiogram. EKG je rýchle a jednoduché vyšetrenie, ktoré zaznamenáva elektrickú aktivitu srdca vášho psíka. Váš psík bude ležať na boku alebo stáť, zatiaľ čo na jeho kožu pripevníme malé elektródy. Pri tomto vyšetrení môže byť prítomný aj majiteľ.


V prípade ak je zaznamenaná, alebo napriek klinickému stavu nie je zachytená nepravidelná srdcová činnosť odporúčame pacientom nasadiť 24 hodinové ekg – Holter.


Echokardiografia (USG)

Ďalším nevyhnutný diagnostickým vyšetrením je echokardiografia tj. ultrazvukové vyšetrenie srdca. Táto metóda poskytuje obrazové informácie o veľkosti, štruktúre a funkcii srdca. Jej súčasťou sú dopplerovské merania všetkých dôležitých oblastí srdca. Pri tomto vyšetrení môže byť prítomný aj majiteľ.

Doplnkové vyšetrenia

Podľa potreby Vám môžeme odporučiť aj ďalšie testy - primárne krvné testy, aby sme získali lepší a úplnejší obraz o zdravotnom stave vášho psa.

Výsledky a ďalší postup

Po dokončení všetkých testov s Vami prejdeme výsledky, vysvetlíme nálezy a doporučíme ďalší postup.

Pamätajte, že včasná diagnostika a správna liečba môžu výrazne zlepšiť kvalitu života vášho psíka.

Nezabudnite preto na pravidelné kontroly a v prípade akýchkoľvek pochybností sa neváhajte obrátiť na nás, alebo na svojho veterinárneho lekára.

Vaša pozornosť a starostlivosť môžu urobiť veľký rozdiel v kvalite života vášho štvornohého priateľa.

Veterinárna klinika Zverland Piešťany