Obstipácia

Obstipácia je neúspešná snaha o defekáciu , ako následok upchatia hrubého čreva suchým tvrdým trusom. K zablokovaniu pasáže vo vnútri čreva môže dôjsť následkom prehltnutia cudzích predmetov, kostí, kameňov, piesku, väčšieho množstva hliny alebo trávy. Obstipáciu môžu zapríčiňiť aj bolestivé stavy, ktoré nemusia súvisieť s tráviacim traktom, napr: predchádzajúca trauma panvy, ortopedický problém / dysplázia bedier, chrbtica /, zväčšená prostata, nádorový proces spôsobujúci tlak na črevo. U starších zvierat prichádzajú do úvahy aj endokrinné alebo metabolické ochorenia, pri ktorých následkom dlhšie trvajúceho nedostatku tekutín dochádza k vysušeniu trusu a k zablokovaniu pasáže.

Príznaky obstipácie môžu byť: opakované stavanie sa na defekáciu, bolestivé brucho, zvracanie, nechutenstvo, depresia, niekedy hnačka. Diagnóza sa stanoví za pomoci RTG príp. USG vyšetrenia. V prípade, že nie je možné črevo vyprázdniť pomocou opakovanej klyzmy a liekov, je nutný chirurgický zákrok.

Z hľadiska prevencie je dôležité vyhnúť sa najmä podávaniu hydinových kostí, ktoré majú tendenciu štiepiť sa na ostré úlomky. V strave zvieratka musí byť dostatočné množstvo vlákniny, ktoré napomáha vyprázdňovaniu čriev a aj dostatočný príjem tekutín. Nemenej dôležitý je pohyb, ktorý podporuje črevnú peristaltiku.

Veterinárna klinika Zverland Piešťany