Plastika mihalníc u zvierat?

Plastika mihalníc u zvierat?

Nejde o žiaden facelifting, liposukciu či vyhladenie vrások ako u ľudí. Niektoré plemená psov (menej často aj mačičky) trpia poruchou rastu mihalníc, ľudovo nazývaných viečok. Ide o ochorenia, kedy rotuje voľný okraj mihalnice, či už hornej alebo dolnej, smerom dnu k očnej guli. Vtedy hovoríme o entropiu. Ak rotácia je smerom von od očnej gule ide o ektrópium.

Entrópium je ochorenie značne bolestivé, keďže rotovaná koža s chlpmi, prípadne aj riasy iritujú očné štruktúry. Pre porovnanie, je to ako keby sme my ľudia mali v oku vlas a ten nás neprestajne dráždi, pichá. Postupom času dochádza k zápalom spojiviek a rohovky, ktoré sú často chronické. Sk Z oka vyteká najskôr priehľadný, neskôr až hnisavý zeleno zafarbený výpotok. Rohovka je traumatizovaná, čo vedie až k jej vredu. Tento stav je samozrejme okrem iného veľmi bolestivý. Môže byť jedno, alebo obojstranný.

Entropium je ochorenie, pre ktorého vznik je najčastejšie plemenná predispozícia. Vyskytuje sa hlavne u plemien čaučau, šarpej, anglický buldog, retriever, rottweiler a iných. Menej často vzniká aj z iných príčin, ako napr. trauma mihalnice a následná tvorba jazvy, ktorá môže rotovať mihalnicu smerom dnu.

Opačný prípadom entropia je ektrópium. Voľný okraj mihalnice je oddialený, prípadne vyvrátený smerom von od očnej gule. V tomto prípadne je zvýšené riziko mechanického dráždenia spojiviek a rohovky napr. prachom a nečistotami z vonkajšieho prostredia. Príznaky nie sú až také dramatické ako pri entropiu. Najčastejšie ide o zvýšené slzenie, opakované zápaly spojiviek, hlienový až hnisavý výtok. Toto opakované mechanické dráždenie môže tiež viesť k vzniku zápalu, neskôr vredu rohovky.

Jedinou účinnou a definitívnou metódou terapie oboch problémov je chirurgická plastika mihalníc. Koža mihalníc sa skoriguje tak, aby už nedochádzalo k ďalšiemu dráždeniu očných štruktúr. Tento spôsob liečby je samozrejme doplnený o lokálne ošetrenie oka a takisto o aplikáciu celkových liečiv proti bolesti, zápalu a opuchu.

Veterinárna klinika Zverland Piešťany