Tinka a Lili

Pyometra (hnisavý zápal maternice) je život ohrozujúci stav. Pokiaľ sa krčok maternice uzatvorí, maternica sa plní zápalovým sekrétom do stavu, kým sa "zvládne" rozťahovať. Ak sa ale natrhne, dochádza k výlevu hnisu do brušnej dutiny, následne k peritonitíde (zápalu pobrušnive a vnútorných orgánov) až smrti pacienta.

Tina je 6 a pol ročná Nemecká ovčiačka. Na kliniku k nám prišla s bolestivým bruškom a už tretí týždeň pretrvávajúcim háraním. Po klinickom a USG vyšetrení sa stanovila diagnóza "pyometra". Z dôvodu už naozaj rizikového stavu pretrhnutia maternice išlo o akútny stav. Keďže majitelia Tinke chceli pomôcť, po doplňujúcich predoperačných vyšetreniach a infúznej terapii, psík smeroval na operačnú sálu.

Tina bola inak v dobrom zdravotnom stave, takže anestéza bola stabilná. Určite prekvapila neuveriteľne veľká maternica, ktorá sa už kedykoľvek mohla pretrhnúť....váha 4400g!

V rovnakom čase k nám prišla Lili. Pani si ju pred pol rokom adoptovala z útulku. Lili však mala už niekoľko vážnych zdravotných problémov. Po diagnóze "pyometry" išlo tento krát o vysoko rizikového pacienta na anestézu, hlavne z dôvodu kardiologických problémov.

Operácia aj následné dni nakoniec boli naozaj náročné, ale Lilinka je veľký bojovník. Momentálne šťastne stabilná si určite vychutnáva teplý domov so starostlivou majiteľkou.

Obom "babám" prajeme hlavne veľa zdravia! 

Veterinárna klinika Zverland Piešťany