Váš psík sa škriabe, čo s tým?

Váš psík sa škrabe, čo teraz...

Spozorovali ste niekedy u svojho zvieratka, že sa nadmerne škrabe, olizuje, šúcha, že má červenú kožu, hrčky, vypadanú srsť alebo chrasty?
Ak áno, ako ste to riešili....?

Dermatologické vyšetrenie
Každé zvieratko, ktoré má aspoň jeden z vyššie spomenutých problémov, by malo podstúpiť dermatologické vyšetrenie, čo znamená vyšetrenie celkového stavu kože a srsti, ušníc, zvukovodov, análnych vačkov a pazúrikov. Dôležitou súčasťou je odber vzoriek na základné vyšetrenia ako sú: mikroskopia natívneho preparátu / zistenie prítomnosti parazitov, ktoré nie sú viditeľné voľným okom /, trichoskopia /vyšetrenie chlpov / a cytologia / vyšetrenie na prítomnosť zápalových buniek a mikroorganizmov, napr.: baktérií a kvasiniek /larvy na koži / vonkajšie parazity na srsti.

Koprologické vyšetrenie

Vyšetrením nazbieraného trusu vieme diagnostikovať vnútorné parazity, ktoré môžu ovplyvniť celkové zdravie Vášho zvieratka a zároveň zhoršiť kvalitu kože a srsti.

Laboratórium

Pri závažnejších kožných infekciách odoberáme vzorky na bakteriologické a mykologické vyšetrenie, ktoré nám zabezpečuje certifikované laboratórium. Výhodou je identifikácia pôvodcu a cielená liečba.

Histopatológia

Najčastejšie slúži na identifikáciu nádorového procesu a určenie, či je zhubný alebo nezhubný. Pred samotným odberom tkaniva musí byť zvieratko v celkovej anestézii.Dermatohistopatológia
Odoberáme niekoľko vzoriek zmeneného kožného tkaniva špeciálnou bioptickou ihlou. Indikácie sú: neobvykle a závažne vyzerajúce kožné ochorenia, ochorenie nereagujúce na liečbu, prítomnosť ulcerácií, akýkoľvek nádorový proces. Počas zákroku musí byť zvieratko v anestézii.

Vyšetrenie krvi

Všeobecné krvné vyšetrenie môže poukázať na prítomnosť zápalu, alergií, parazitov alebo nádorového procesu. Pri podozrení na neznášanlivosť niektorej zložky v potrave Vášho miláčika sa robí špeciálne sérologické vyšetrenie.

Koža Vášho zvieratka je ukážkou jeho celkového zdravotného stavu. Prvým dôležitým krokom pre zachovanie jej zdravia je prevencia: kvalitná potrava, pravidelné používanie prípravkov proti vonkajším a vnútorným parazitom, vyčesávanie srsti a kvalitné šampóny. Ak napriek všetkej Vašej snahe zistíte problém, nenechajte Vášho miláčika bez pomoci.

Veterinárna klinika Zverland Piešťany